Věda

Proč ještě nemáme lék na rakovinu


Asi není třeba říkat, že rakovina je jedním z nejzákeřnějších onemocnění, které mohou člověka postihnout. Bohužel, na ni není žádný lék. Jedinou nadějí je, že se objeví včas, a ve chvíli, kdy se dají rakovinová centra ještě bez problému odstranit. V naprosté většině případů to však není možné, především proto, že bez některých orgánů se zkrátka neobejdeme. Zatímco například jednu ledvinu či kousek střeva je možné odstranit, například u srdce je to z pochopitelných důvodů problém. Není tedy divu, že se mnozí vědci snaží přijít na nějaký lék, který by zastavil růst rakovinných buněk – neboť právě to rakovina je.

očkování proti rakovině děložního čípku

Jedná se o onemocnění, kdy určitá část buněk začne nekontrolovatelně růst, přičemž ztrácí svou původní funkci. Přitom také blokují ostatní buňky, neboť do nich prorůstají. Celý orgán se tak velmi snadno stane nefunkčním, a pacient následně zemře. Nehledě na další komplikace, které rakovina přináší. V novinách se pak často dočteme, že vědci objevili nějaký nový lék, který rakovinné buňky likviduje. Tyto články pak vyznívají tak, že jsme od léku na rakovinu vzdáleni nanejvýš jen pár krátkých let. Skutečnost je však jiná. Žádný doposud vyroben nebyl, a to z několika důvodů.

výzkumná laboratoř

V první řadě je to fakt, že rakovin je mnoho nejrůznějších druhů, a při léčbě je nutné vzít v úvahu nejen její typ, ale také napadené tkáně. Co je například možné použít na plíce, nemůžeme použít třeba na žaludek. Najít univerzální lék je tedy prakticky nemožné. Dále je tu fakt, že jistě, dané látky skutečně zabíjí rakovinné buňky, ale zabíjí také ty zdravé. A to v mnohem větší míře než například antibiotika. V současné době tedy není možné lék na rakovinu vyrobit. Bylo by potřeba mnohem více vědeckých poznatků, které zatím nemáme. Zatím se tedy pacienti bohužel musí spokojit s konvenční léčbou, byť je v mnoha případech pouze paliativní.

Mohlo by se vám také líbit...