Pokud máte doma v tuto chvíli příliš mnoho věcí a přistihnete se při tom, že každou chvíli kupujete něco nového, zadržte! Hromadění věcí doma může být až patologické a může vyústit v opravdu nepříjemné situace. A jak se něčemu takovému vyhnout? Zkuste bydlet minimalisticky. Do jaké míry takový styl budete praktikovat, to už záleží jen a jen na Vás.
Minimalismus v rámci bydlení znamená, že doma budete mít jen ty věci, které určitě budete potřebovat – prostě věci takové, které jsou praktické a neslouží jen k tomu, aby na ně usedal prach. Pokud máte nový byt/dům, není rozhodně špatný nápad sepsat si všechny věci, které se Vám doma budou v budoucnu hodit. Samozřejmě nemusíte být až tak striktní, že si do svého minimalistického bydlení přitáhnete jen ryze prakticky využitelné věci. Pár věcí ze sentimentálních důvodů se povoluje také, to je jasné.
Budete-li přemýšlet, jaké věci bude Vaše minimalistické bydlení obsahovat, promyslete také, kolik čeho bude nutné pořizovat. Nepotřebujete tedy například dva vysavače, ale mýdel, čisticích prostředků, kapesníků a jiných užitečných věcí /které se rychle spotřebují/ si můžete koupit klidně více.
Do minimalistického bydlení byste měli zařadit také nákup jídla a pití. Nekupujte zbytečně mnoho potravin, je totiž možné, že je nespotřebujete a ony už budou staré a nepoživatelné. Dejte si pozor zejména u potravin rychle podléhajících zkáze.
S tímto stylem bydlení může /a samozřejmě nemusí/ souviset i zero waste. Zero waste je s tímto stylem spřízněné proto, že nejenže toho málo nakoupíte, ale současně také vypustíte málo odpadů do přírody. Spojením minimalismu se zero waste se můžete alespoň částečně vymanit z na hromadění zaměřeného konzumního životního stylu, což rozhodně není na škodu.
Pokud si pořídíte nějakou věc a zjistíte u ní, že už jí nepotřebujete nebo se Vám nelíbí, nenechávejte si ji vystavenou doma jako trofej a raději ji prodejte. Můžete za ni chtít /sníženou/ peněžní částku, ale také ji můžete prodat jen za odvoz – tak z ní alespoň bude mít radost a užitek někdo jiný.