Toto období je pro ženy důležitou životní změnou, avšak neznamená to, že by byly jakkoliv vyřazeny ze života pracovního, společenského, intimního, atd. Pro některé z nich je to vítaný začátek další životní etapy. Lékaři považují za klimakterium období, v němž se neobjeví menstruace po dvanáct po sobě jdoucích měsíců.
První, co nastává, je útlum produkce pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu; dochází k hormonální nerovnováze. Projeví se to tak, že žena přestává menstruovat a nemůže již otěhotnět. Ale to není všechno. Klimakterium může mít i neblahý vliv na celkový zdravotní stav ženy.
· Už po 35 roce života začínají ženy ztrácet z těla vápník a klesající hladina estrogenu tento úbytek Ca urychluje. Tím dochází ke ztrátám kostní hmoty, což může vyústit až v osteoporózu a zvýšenou lomivost kostí. V tomto případě je vhodné doplňovat vápník s vitamínem D a hořčík.
· Úbytek estrogenu přináší riziko některých srdečních onemocnění a mozkových příhod. Zde bývá účinná hormonální substituční léčba (HRT), pravidelné cvičení a vyvážená strava.
· Zátěžová inkontinence – způsobuje ji zeslabování pánevních svalů, které podpírají močovou trubici i močový měchýř.
· Dalšími, a pro ženy velmi nepříjemnými příznaky, jsou problémy s pamětí a se soustředěním, mísí se náladovost s nespavostí, přicházejí návaly horka a pocení, pokožka je suchá a vysychají vaginální i jiné sliznice.
Pokud se stávají některé z uvedených příznaků nesnesitelné, je vhodné zahájit hormonální substituční léčbu. V některých případech lékař, jako jednu z forem HRT, předepisuje antikoncepční pilulky v nízkých dávkách.
Hormonální léčba však není vhodná pro ženy, které prodělaly rakovinu prsu, anebo ji mají v rodinné anamnéze, rakovinu děložní sliznice, mají sklon ke krevním sraženinám, anebo mají zvýšené hodnoty jaterních testů. V těchto případech je možné léčbu příznaků částečně nahradit přírodními bylinnými doplňky stravy – sója, ploštičník hroznatý, drmek obecný, třezalka tečkovaná, jetel, lněné semínko.
Ženy