Kiwi patří do čeledi aktinidiovitých. Je to plod popínavé rostliny, který svým vzhledem připomíná malou chlupatou bramboru se zelenou dužinou a malými černými semínky.
Věděli jste? V současné době existuje zhruba 60 různých druhů rostliny kiwi.
Původní domovina tohoto exotického ovoce je Čína, možná také znáte název angrešt čínský. Počátkem 20. století se pěstování rozšířilo na Nový Zéland, kde také vznikl název kiwi podle tradičního národního zvířete.
V dnešní době se pěstování kiwi rozšířilo ještě dále například do Itálie, Austrálie, Chile či Španělska. Vyšlechtěná také byla nová odrůda kiwi nesoucí název „kiwi gold“. Zlaté kiwi je sladší a má žlutou dužinu.
Sezóna: sezóna kiwi je prakticky po celý rok. V dubnu přijíždějí první plody z Chile a od léta do listopadu z Nového Zélandu.
Vysoký obsah vitamínu C
Kiwi je skvělý zdroj vitamínu C. Obsahuje ho opravdu hodně a tak vám bude stačit sníst jedno denně a budete mít pokrytou denní dávku vitamínu C. Dále obsahuje velké množství draslíku, vápníku a hořčíku. A jaké má účinky na zdraví?
- podporuje látkovou výměnu
- zpevňuje žíly a cévy
- posiluje imunitní systém
- zlepšuje zrak
- zlepšuje soustředění
- pomáhá zvládat stresová období
- prevence před nádorovým bujením
- působí jako prevence aterosklerózy
- příznivě ovlivňuje spánek
- zpomaluje stárnutí pokožky
Jak kiwi konzumovat?
Nejlepší je konzumovat kiwi čerstvé, postačí rozkrojit ho na polovinu a dužinu vydlabat lžičkou. Přidat ho můžete také do ovocného salátu, smoothie nebo jogurtu (rostlinného). Jen pozor nedoporučuje se kombinace s mléčnými výrobky. Je to z toho důvodu, že kiwi obsahuje enzym actinidin, který štěpí bílkoviny. V kombinaci s mléčným proteinem to vede k hořké chuti a změně konzistence mléčného výrobku.
Tip: vyzkoušejte koláč s kiwi nebo marmeládu
Skladování: kiwi skladujte v chladu, nejlépe při teplotě pod 10 stupňů.