Umění pletení se předávalo v rodině z generace na generaci a v době, kdy v obchodech nebyl moc velký výběr slušivého a kvalitního oblečení si tak šikovná žena mohla výrazně zkvalitnit svůj šatník. I přes časovou náročnost se vyplatilo, nějaký čas si pro tuto činnost vyhradit. Cena pletacích přízí byla směšně nízká a sortiment v obchodech hodně široký.
Na pultech obchodů byla celá řada časopisů, které se této zálibě hodně podrobně věnovaly a přinášely stále nové způsoby pletení, zajímavé vzory a celé podrobné návody, jak si určitý kus oblečení vyrobit.
Pletení není tak složitá záležitost, jak vypadá. Předpokladem zdárného počinu je především trpělivost, protože ty nejzajímavější kousky do šatníku se většinou pletou dost dlouho, ale výsledek za to určitě stojí. I přes poměrně nesmyslné ceny přízí, které představují někdy větší výdaje než zakoupení hotového produktu podobných vlastností, má vlastnoručně vytvořený kousek oblečení tu přidanou hodnotu investovaného času a umu. Velikou výhodou pletařství je i skutečnost, že v případě, že nejsme s hotovým dílem spokojeni, můžeme ho jednoduše vypárat a začít znovu.
Nejlépe se začíná s pletením jednoduchých věcí, jako jsou třeba zimní šály. Ty se můžou plést ze zbytků přízí a budoucí pletařka se tak naučí držet pohodlně jehlice, aby se jí dobře pracovalo. Další věci už by mohly mít trochu tvar, a tak může přijít na řadu třeba vesta rovného střihu, která se může vyrobit ze silnější příze, která se dobře zpracovává a pletenina rychleji přibývá.
Provlékáním ok a střídáním techniky pletení lze vytvořit velice hezké plastické vzory. Také s použitím několika odstínů příze, se dají vyrobit zajímavé a originální kousky do šatníku.
Opravdu náročné pletení bývá v případě tvorby oblečení a doplňků pro batolata, kdy jde sice o malé věci, ale vše musí být dokonalé na pohled a propracované do každého detailu.
Hobby